Słuchawki bezprzewodowe do biegania – jak dobrze wybrać?

01-04-2020

 

Ze słuchawkami do biegania jest jak z butami sportowymi – trzeba je dobrać odpowiednio do swoich potrzeb oraz warunków w jakich będziemy z nich korzystać. Dlatego do biegania po miejskiej dżungli najlepiej sprawdzą się buty z bardziej „mięsistą” wkładką żelową by nie obciążać stawów podczas biegania, a do joggingu w mieście niekoniecznie najlepsze będą słuchawki maksymalnie tłumiące tłumiące dźwięki otoczenia.

 

Rozwój standardu łączności bezprzewodowej Bluetooth poszedł już tak daleko do przodu, że dziś słuchanie bezprzewodowe nie musi oznaczać dużych kompromisów w kwestii jakości odtwarzanego dźwięku. Mówię o tym dlatego, że obecnie jeśli myślisz o słuchawkach do biegania, zdecydowanie powinieneś myśleć o słuchawkach bezprzewodowych. Kabel zostaw w domu, niech kojarzy się już tylko z tym „od żelazka”.

 

Aby podjąć właściwą decyzję odnośnie wyboru słuchawek bezprzewodowych odpowiedz sobie na kilka prostych pytań.

 


 

Czy potrzebujesz bezprzewodowych słuchawek dousznych czy dokanałowych?

 

Słuchawki douszne to takie, które są fabrycznie wyprofilowane i nie umieszczamy ich głęboko w kanale słuchowym. Wprawdzie gorzej tłumią dźwięki z otoczenia, ale nie odcinają nas dzięki temu całkowicie. Czasami pozwala to zapobiec jakiejś niebezpiecznej sytuacji, która mogłaby wynikać z naszej nieuwagi i tego, że nie słyszeliśmy np. zbliżającego się samochodu. Słuchawki douszne, będą najczęściej tańsze od dokanałowych co może być ich niewątpliwym atutem. Dobrym przykładem fajnych słuchawek dousznych są Baseus W04 TW.

 

Baseus W04 TW

 

Słuchawki dokanałowe zaś, to najczęściej wybierana konstrukcja do biegania. Wynika to z zastosowania silikonowych nakładek, które pozwalają tak dopasować rozmiar słuchawek, by możliwe było solidne umocowanie ich w kanale słuchowym. Głębokie umieszczenie słuchawek w uchu daje kilka przewag względem słuchawek dousznych. Bardzo popularnym modelem dokanałowym wśród bezprzewodówek są Xiaomi AirDots.  Popularne „dokanałówki” nie wypadają przypadkowo z ucha, lepiej izolują od otoczenia oraz oferują lepszej jakości, głębszy dźwięk.

 

Xiaomi AirDots

 

Duże słuchawki bezprzewodowe czy małe słuchawki do biegania?

 

Z doświadczenia własnego mogę śmiało wskazać, że najlepsze będą douszne lub dokanałowe słuchawki bezprzewodowe. Duże słuchawki lepiej sprawdzą się w zaciszu domowym lub podczas dojazdu do pracy, a w warunkach plenerowych do biegania będą niepotrzebnym balastem.

 

Słuchawki bezprzewodowe połączone kablem czy słuchawki w stylu Apple AirPods?

 

Nie jest przypadkiem, że słuchawki bezprzewodowe od Apple stały się najpopularniejszymi na świecie. Taka konstrukcja, całkowicie pozbawiona przewodu jest po prostu najwygodniejsza i niemal z marszu stała się ulubioną dla wszystkich miłośników biegania. Jest jednak kilka aspektów w których bezprzewodowe słuchawki połączone przewodem pokażą przewagę nad autonomicznymi „pchełkami”. Pierwszy to mniejsze ryzyko zgubienia takich słuchawek. Tu modelem godnym polecenia będą Baseus Encok S30. Drugim atutem takich słuchawek jest czas pracy na jednym ładowaniu. Bardzo często słuchawki bezprzewodowe połączone kablem posiadają też pałąk  w którym jest umieszczony dużych rozmiarów akumulator. Dzięki temu rzadziej będziemy je ładować. Nie demonizujmy jednak słuchawek całkowicie bezprzewodowych, te najczęściej wytrzymają przynajmniej 4-5h ciągłego słuchania na jednym ładowaniu.

 

Baseus Encok S30

 

Ile kosztują dobre słuchawki bezprzewodowe do biegania?

 

Nie daj się ponieść opinii, że na dobre słuchawki do biegania trzeba wydać 500, 600 i więcej złotych. Oczywiście takie słuchawki na pewno spełnią Wasze wymagania, ale dobre modele zaczynają się już od ok. 120zł. Z jakim kompromisem trzeba się liczyć wybierając takie słuchawki? Z reguły dotyczą one braku możliwości ładowania bezprzewodowego, nieco krótszego czasu pracy na jednym ładowaniu, bądź potrzebą ponownego parowania co jakiś czas.

 

Obecne bogactwo oferty słuchawek bezprzewodowych powoduje, że wybranie tego odpowiedniego modelu nie będzie stanowiło większego problemu. Najistotniejsze by nie kupować „na wyrost” - dopasuj słuchawki do Twoich potrzeb, zarówno tych użytkowych jak i finansowych. Pełną ofertę słuchawek bezprzewodowych znajdziesz w tym miejscu.